Твій горіх

logo1
Ми в соцмережах

Viber, WhatsApp:

+38-067-788-32-07
[email protected]

Цілодобово на зв'язку

+38-067-788-32-07
+38-097-133-86-89

Правила посадки, догляд та кронування горіхових саджанців для хорошого урожаю: відео

Селекціонер Іван Юкал з села Лісового в Барському районі не лише займається горіховодством, але й проводить навчально-практичні семінари, де ділиться власним досвідом та набутими знаннями.

Нещодавно він провів свій четвертий семінар по вирощуванню горіхів.
Пропонуємо вам переглянути відео практичного семінару та ознайомитися з перевіреними на досвіді селекціонера правилами успішної посадки та вирощування горіхів.

Правила успішної посадки

Модель Івана Юкала

  1. Яма 70х90 сантиметрів. По кутах ями розставити потрібні для вашого ґрунту та дерева добрива (наприклад, калій, амофос, дефекат);
  2. Для підживлення, вкинути у лунку насіння сої, замочене на мікоризі;
  3. Зробити «екран» з плівки (проробивши в ній дірки) або органічного агроволокна. Він дасть можливість зберігати вологу в землі та скоротити витрати на полив саду, якщо немає крапельного зрошення.
  4. Замульчувати соломою. Мульчування робить грунт сприятливий для розведення земляних хробаків, які розпушують землю, роблять ходи, що дає можливість проникати повітрю, та сприяє розмноженню сприятливої мікрофлори біля кореневої системи.
  5. Солому міняти потрібно не менше 2-3 разів за сезон, щоб середовище для хробаків було сприятливе.

Детальніше про посадку читайте тут.

Схема посадки та кронування

Найкраща схема посадки для карликового горіху 8х4 метра

Штамб (стовбур)

дерева має бути 120-130 сантиметрів (до перших гілок). Для сильнорослого дерева – 140 сантиметрів.

Формування крони

Крону можна формувати одно або двоярусну. Одноярусна крона може бути у формі чаші двох видів. Чаша: Для цього залишають 5-8 гілок, а середину очищають, прищеплюючи центральну крону, щоб вона уповільнила ріст. Для цього верх гілки зрізають секатором 2-3 рази, протягом літа, що не лише уповільнить її ріст, але й переведе її на плодоношення. Інтенсивний сокорух переміститься на бокові гілки. Густа затемнена середина призведе до того, що плоди будуть формуватися лише на краях гілок. Перевернута чаша формується навпаки: центральна гілка залишається, а бокові – підрізають.

Догляд за горіхом: пояснюємо на пальцях

  • Для чого лісова земля?

Для того, щоб поселити потрібні мікроорганізми в грунт, необхідно при посадці кинути в лунку трохи лісової землі з-під дерев, родичів горіха. Протипоказана для цього земля з-під хвойних дерев, бо в такому грунті підвищена кислотність.

Замість лісової землі можна використати листя старого горіха.

  • Коли робити обрізку

Всі літні обрізки, включаючи формування крони, треба робити за 30-40 днів до похолодання.  Зріз заживає, затягується і дерево входить нормально в зимівлю. Це треба робити, поки температура ґрунту не опустилася нижче 12 градусів. Тобто, це термін – від 15 серпня до 15 вересня.

Під час формування крони, гілки з плодами, на яких немає точки росту, можна залишити. Сильного росту вони не дадуть.

  • Чи треба білити дерева горіха

Дерева білять в кінці зими – в лютому. Це робиться для того, щоб з появою перших весняних променів, кора не обпікалася, а також, щоб призупинити вегетацію. Вдень навесні температура піднімається, дерево починає прокидатися, починається сокорух. Вночі температура може опуститися до мінусової, сік замерзає, кора відлущується, дерево пошкоджується.

Крім того, фарбуванням дерев можна регулювати термін його цвітіння: чорна фарба пришвидшить вегетацію і термін цвітіння, біла – уповільнить.

Щоб на дворічному саджанці було по пів кілограма горіхів

Для цього потрібно купувати хороші сорти горіхів в горіховодів, які точно знають все про сорт і можуть розповісти як, де, коли можна садити сорт, як доглядати, коли він буде цвисти, які плоди.

Придбати високоврожійні саджанці та отримати безкоштовну конкультацію від Івана Юкала можна на сайті «Твій горіх», або за телефонами:

(097) 133-86-89 (менеджер Вікторія),

(067) 84-82-323 (Іван Іванович Юкал).

Ірина Рудик-Мала, сайт БарNews.City