Твій горіх

logo1
Ми в соцмережах

Viber, WhatsApp:

+38-067-788-32-07
[email protected]

Цілодобово на зв'язку

+38-067-788-32-07
+38-097-133-86-89

Секрети горіхового бізнесу: поради початківцям від Івана Юкала. Частина 1

На перший погляд, горіховий сад — дуже «повільний» бізнес. Адже щоб отримати перший урожай, необхідно почекати/попрацювати кілька років. Однак висока рентабельність цієї справи змушує українців усе частіше задумуватися над створенням власного горіхового саду та отриманням прибутків у недалекому майбутньому.

Власним баченням горіхового бізнесу та напрацюваннями у цій сфері під час вебінару «Навіщо я вирощую горіх?» поділився відомий український горіхівник, агроном-практик і власник фермерського господарства «Єфрем» Іван Юкал.

Тож навіщо закладати горіховий сад? Які мають бути перші кроки при посадці такого саду та які типові помилки горіхівника-початківця?

Ми відібрали найцікавіше з виступу Івана Юкала та структурували за темами, щоб ви змогли швидко знайти відповіді на всі свої питання. Отож, представляємо вам секрети справжнього майстра горіхової справи. Читайте далі — пряма мова спікера.

Перспективи горіхового бізнесу

Мене часто питають, чому я вирощую саме горіхи? Адже є багато інших рентабельних культур, які, хоч і дають менший дохід, але повертають вкладені гроші набагато раніше. То розкажу таку історію…

Свого часу мій батько працював у колгоспі. У нас була велика сім’я, важко було виживати, бо зарплату платили малу. Але кругом нашого обійстя було посаджено близько 20 горіхів. Батько збирав їх і віз на Урал, у Сибір на продаж, а за отриману виручку нас взували та одягали, готували до школи. І коли мій тато постарів, то сказав: «Слухай, сину, за стільки років горіх мене ні разу не підвів. Якщо ти поставишся до нього серйозно, із повагою, то й тебе не підведе». Ці слова спонукали мене більш детально вивчити інформацію і спробувати що з цього вийде.

Тож чому саме горіх? Якщо взяти показники рентабельності дерева, що вже плодоносить, то на сьогодні навряд чи якась інша культура близько «дотягує» до цього показника. А коли порівняти горіх із зерновими та технічними культурами, то його рентабельність перевищує їх у десять, а іноді і більше разів.

Є, звичайно, деякі складнощі в технології вирощування, але до всього треба підходити з розумом. І однозначно враховувати основні помилки, які садівники роблять при плануванні та закладці горіхового саду.

Економічна вигода горіха полягає ще й у тому, що його ціна завжди прив’язана до курсу долара. Тобто, якщо зранку ціна піднялася, то протягом дня вона буде стабільною. Горіх «у доларі» або дуже повільно, або взагалі не реагує на курс валют як пшениця, наприклад. Це пов’язано, у першу чергу, із тим, що горіхи більше експортують за кордон.

Крім того, сезон продажу горіхів триває півроку й навіть більше. Плоди в нормальній холодильній камері можуть зберігатися тривалий час — до двох років. Горіхи мають невелику вагу, тож їх легко вантажити, невибагливі до низьких температур.

Є періоди, коли попит на цю продукцію більший, а коли менший. Треба розуміти цінову політику, тобто в які строки було б найкраще її продати. Бо визначальними факторами є саме кількість продукції, попит і пропозиція. Наприклад, коли люди масово понесуть здавати горіхи закупівельникам, то зразу зроблять «обвал» ціни. А зазвичай здають горіх, як закінчилися польові роботи — в кінці листопада.

Насправді горіхівництво — це багатогранний бізнес. За допомогою горіхів можна відновлювати зелені насадження. Крім того, із горіхової шкаралупи чи перепонок можна робити надзвичайно багато настоянок, а листя можна використовувати як корм тваринам. Такий компонент годівлі сприятиме профілактиці шлункових хвороб, наприклад, у свиней. Якщо об’єднати кілька напрямів виробництва, то це є досить цікаво.

Історія успіху

Із чого все почалося? Я фермер, займаюся вирощуванням різних культур, зокрема, насіннєвої сої. А горіх був спочатку як хобі, яке я хотів запланувати на майбутнє: щоб готувати землю для майбутнього своїх дітей і мати якусь гарантію на пенсію. Тож запланував посадити горіховий сад. Далі це перейшло в набагато більше — набуло масштабів промислових насаджень.

Горіховий сад є чудовою інвестицією для дітей, онуків та правнуків. Якщо ви правильно закладете його, то вони вам завжди дякуватимуть. Може, спантеличено казатимуть: «Дід змусив посадити горіхи, тепер маємо клопіт. Але зараз працюємо вдома, в Україні, не їдемо на заробітки за кордон та можемо бути економічно незалежними».

У нас у селі була показова історія: нашому механізатору сподобалася дівчина. Хлопець усе ходив на залицяння до неї, але щось ніяк не зважувався. А мама дівчини побачила, що справа не зрушує, та й прийшла до мене клопотатися — хотіла вже засватати свою доньку. Ось вона і каже:

— Гарна господиня, у неї хата, закінчила інститут — є всі принади молодої дівчини. Ну, ще є 20 горіхів коло хати, — хвалить жінка.

— І що? — питаю.

— Як же? Та цим горіхам вже більше 30 років — мій дід ще садив. Мінімум на кожному горіхові як не 3, то 4 тис. грн можна взяти. І це в зимовий період, коли задуло, завіяло, надворі холодно. Сидітимуть, дивитимуться телевізор і горішки битимуть. Так щодня по 700-1000 грн і матимуть за продаж. Це в середньому 60 тис. грн доходу протягом трьох зимових місяців, не виходячи з хати, — рахує селянка.

Ось це досить розважлий розрахунок простої сільської жінки — не економіста, не бухгалтера. Вона порахувала, що кожен горіх (а їх у дворі 20 штук), які колись посадив дід, дає сьогодні від 3 до 4 тис. грн прибутку. Дерева доглянуті, підживлені, то можна сповна розраховувати на економічну вигоду. А якщо ви посадили більше? Наприклад, 100 чи 200 горіхів? Правильно зробили опилення, підібрали форму крони… То це набагато цікавіше й привабливіше.

Горіховий сад: із чого почати?

Найбільше помилок в організації горіхового бізнесу я мав, коли в мене не було чіткого плану та бачення. Тому, коли ви плануєте закладати горіховий сад, у вас повинно бути далекоглядне бачення, що ви робите сьогодні, завтра, через півроку чи рік, що робить ваш син, потім онук. Коли ви сформуєте стратегію, аж тоді плануйте закладання саду. Це важливі моменти, які ви потім тільки доповнюєте, а не кардинально змінюєте.

Найбільше мені ставлять питання: а скільки садити дерев на гектар? Яка правильна схема посадки?  Щоб на ці питання правильно відповісти, спочатку потрібно розібратися, які сади взагалі існують та як їх можна класифікувати? На основі цих знань ви оберете тип саду, що вам імпонуватиме найбільше, визначитеся скільки коштів готові вкласти в майбутній сад і як забезпечуватиме його всім необхідним.

Із власного досвіду на основі здобутих знань я створив власну класифікацію. Існує чотири групи горіхових садів, які діляться за силою росту: карликові, слабо-, середньо- і сильнорослі сади. Відтак для кожної групи використовують чотири різні технології вирощування.

Класифікація базується на вимірах дерев віком 12-15 років. Силу росту дерев оцінюють за їхньою висотою та розміром крони.

  • Карликовий сад
    Висота — 2 м
    Діаметр — 4 м
  • Слаборослий сад
    Висота — 2,5 м
    Діаметр — 4,5 м
  • Середньорослий сад
    Висота — 4 м
    Діаметр — 6 м
  • Сильнорослий сад
    Висота — 10-12 м
    Діаметр — 12-15 м

Такі параметри обов’язково треба враховувати при закладці саду: від цього безпосередньо залежить густота посадки. Адже нам важливо, як дерева поводитимуть себе через 15-20 років.

Горіхові дерева також класифікують за формою розгалужень або форм скелетних гілок: є кулеподібні, тополеподібні, вербоподібні та інші. Тобто коли ти знаєш тип крони, то потім буде легко формувати дерева, проводити обрізку гілок.

Схеми посадки горіхового саду

Існує кілька схем посадки дерев у саду, які можна обрати.

Найперша — традиційна. Схема посадки полягає в тому, що дерева висаджують за схемою 10х10 м (100 шт./га), 12х12 м (70 шт./га) або 14х14 м (51 шт./га). Такий спосіб підходить для сильнорослих сортів із верхівковим типом плодоношення. Зазвичай для цього використовують сорти — місцеві аборигени. У цьому випадку сила росту дерев залежатиме від родючості ґрунтів, їхнього бонітету та кількості опадів.

Напівінтенсивна схема посадки передбачає розрахунок кількості дерев за формулами 10х5 м (200 шт./га), 12х6 (136 шт./га) та 14х7 (102 шт./га). При такому розрахунку існує ймовірність, що через 25-30 років доведеться прибрати по одному дереву. Тут хотів би наголосити, що ті дерева, котрі будуть зрізати в майбутньому, повинні мати високий штамб — його формують висотою приблизно 2,15 м із таким розрахунком, щоб згодом отримати першокласну дорогу деревину висотою ділового матеріалу. Це будуть хороші інвестиції для реконструкції саду, його підтримки і реорганізації.

Так роблять у Чилі та Бразилії: використовують таку напівінтенсивну технологію для ведення плодового горіхівництва та для виготовлення деревини у майбутньому.

За такої схеми посадки використовують сорти, що мають напівлатеральний тип плодоношення і відповідно меншу силу росту. Також проводять позакореневе живлення та щонайменше триразову морфорегуляцію рослин.

Довідка:

Латеральний тип плодоношення горіхів — такий вид плодоношення, при якому плодові бруньки закладаються по всій довжині однорічного пагона. Можуть мати тільки слабо- й середньорослі дерева. Тож мають більше навантаження і вимагають більш кропіткого догляду. Зав’язь важче запилюється і не завжди може дозріти вся її кількість.

Напівлатеральний тип плодоношення — такий вид плодоношення, при якому плодові бруньки можуть бути закладені і на точках росту, і по всій довжині вегетативного приросту.

Термінальний тип плодоношення (верхівковий) — такий вид плодоношення, коли плодові бруньки закладаються тільки на верхівці молодих пагонів. Характерний для високорослих дерев.

Частіше зустрічається верхівковий тип, але під час селекції спеціально культивують мутацію у вигляді латерального плодоношення через вищу врожайність таких дерев. Водночас латеральні сорти мають недолік — другу хвилю цвітіння. Через це дерево не встигає підготуватися до зими, тож має нижчу морозостійкість і замерзає вже при -17 ºС. Рекомендовано за 30-40 днів до настання холодів вжити агротехнічних заходів, які змусять дерево увійти в стан спокою.

В умовах інтенсивної схемої посадки діє сітка 8х4 м (310 шт./га), 8х5 м (250 шт./га) та 8х6 м (238 шт./га). Висаджують середньорослі або слаборослі сорти горіхів із латеральним чи напівлатеральним типом плодоношення. Такі сади потребують інтенсивного та правильного агрономічного догляду, зокрема, достатнього живлення, крапельного зрошення та інших необхідних агротехнічних прийомів.

Поділюся історією з власного досвіду. Часто їжджу, відбираю колекційні форми. Якось познайомився з господинею, яка з одного горіхового дерева зібрала 9 мішків (у середньому по 32-33 кг) плодів: загалом вона зібрала близько 270 кг врожаю з дерева віком 40-50 років. Я придбав у тієї жінки 7 мішків для власних експериментів. Лише уявіть, який генетичний потенціал має те горіхове дерево!

А нині у своєму саду на контрольному дереві віком 9 років мені вдалося отримати в середньому 39 кг сирих нелущених плодів. У цьому випадку потенціал горіха теж вартий уваги. Головне — вміти його розкрити за допомогою правильного догляду!

Остання схема посадки — суперінтенсивна. Як на мене, найбільш вдале розміщення при такій схемі — 7х3,5 м, однак використовують висадки 6х4 м, 6х3 м, 6х6 м та 5х7 м. За цієї схеми використовують переважно горіхи-карлики, тобто всі можливі сорти низькорослих горіхів, але обов’язково враховують латеральні та напівлатеральні типи плодоношення.

В одній державній установі мені вдалося побачити сад: вік дерев складав близько 30 років, ніхто за ними не доглядав. Вони були посаджені за схемою 4х6 м і крона за весь цей час так і не «зімкнулась».

Як я вже казав, найбільше мені імпонує посадка низько- або середньорослих сортів горіха за схемою 7х3,5 м. При цьому, щоб максимально ефективно використати площу, дерева краще розташовувати в шахматному порядку. Також у саду варто обладнати крапельний полив. Такі сорти у переважній більшості мають латеральний тип плодоношення, тому легко піддаються формуванню крони.

Отож, для початку разом з Іваном Юкалом ми розібралися, чому варто інвестувати в горіхівництво та які є типи горіхових садів. Незабаром опублікуємо продовження цього матеріалу, у якому відомий горіхівник поділиться секретами, які треба враховувати при закладці саду, аби уникнути небажаних наслідків.

Повний запис вебінару від UHBDP можете переглянути на відео:

За матеріалами сайту uhbdp.org, Kurkul.com, 2019 р.